Mavi yaşamın estetiği..
Yelkenli Bimini Tente Kırmızı Bimini Tente Gri Havuz Kapama Tente

Tente Uygulamaları

Tente uygulamarı motor yat, yelkenli ve teknelerimiz için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Yat tenteleri uygulama alanlarında bulundukları ve kapsadıkları alanları mevsimlerin barındırdıkları kötü hava koşullarından korumaktadırlar. Özellikle kış aylarında marina, çekek alanları ve sahil bölgelerimizde bulunan tekneler bu olumsuz hava koşullarının etkisi nedeniyle farklı teknik ve fonksiyonel kayıplarla karşı karşıya kalmaktadırlar. İşte bu olumsuz etkileri minimize etmek ve motor yat, yelkenli ve teknelerin tasarımlarına farklı uygulama modelleriyle şık bir görünüm kazandırmak amacıyla tenteler büyük oranda tercih sebebi olmaktadırlar. Tente model uygulamaları teknenin sahip olduğu ana tasarım hatları ile doğrudan bağlantılıdır. Tekne modellemelerinin standart bir yapıda bulunmaması her tekne için özel bir keşif yapılarak tekne estetiğine uyumlu bir formda uygulama yapılması gerekliliğini doğurmaktadır.

Sizcede tentenizi değiştirmenin vakti gelmedi mi ? Şimdi tam zamanı isterseniz farklı bir renk seçimi ile teknenizin görünümünü radikalleştirebilirsiniz. Sizin için marinaları gezdik ve renk seçimlerinde top 5 listesi yaptık. Buna göre en çok tercih edilen renk olarak LACİVERT, birinci sırada yer alırken KREM ve AÇIK KAHVE tonları ikinci sırada yer alıyor üçüncü sırada BEYAZ, dördüncü sırada YEŞİL tonları ve beşinci sırada BORDO VE KIRMIZI renklerin tercih edildiğini görüyoruz. Tabi renk seçiminin öncesinde kullanılan malzemenin kalitesi geliyor. Deniz koşullarının gerektirdiği niteliklerde kumaş kullanılmadığında tentenizden istenlen verimi alamayacak ve daha sıklıkla değişiklik yapmal isteyecek. İşte bu yüzden semimarin olarak sizlere uluslar arası kalite isim yapmış geniş kartelalarımızdan seçim yaptırıyoruz.

Tentelerde genelde tercih edilen malzeme su geçirmez ve dayanıklı Tentelik Sunbrella, Stamoid ve Polyester, aksesuar olarak da tercihe göre çıtçıt veya tenaks kullanılmaktadır. Tente çeşitlerimiz Kışlık Kapama Tentesi, Körüklü Tente, Serpinti Körüklü Tentedir. Krom uygulamaları Bölümünde detaylı resmedilen Krom ile Tente uygulaması ayrılmaz bir bütün olarak projelerde beraber yer almaktadır. Ayrıca isteğe bağlı bazı projelerin uygunluğuna bağlı olarak fayfır kullanımı ve perde uygulaması ile yat, tekne veya yelkenlinize ayrı bir estetik katılabilmektedir.Yat Tentesi Nedir : Yat tentesi deniz araçlarının yaşam alanlarını havanın ve denizin oluşturduğu olumsuz kötü şartlardan koruyan böylelikle kullanım ömrünü uzatan unsurlardan biridir. Eğer bir deniz aracınız var ise onu korumanın en büyük yollarından biride tente uygulamalarıdır.

Deniz araçlarını etkileyen olumsuz etkenleri hatırlayalım.

Tuzlu Deniz Suyu : Deniz koşullarının deniz yaşamını etkileyen en önemli özelliğide deniz suyunun tuzlu olmasıdır. Bu oran denizin bulunduğu bölgelere göre değişmektedir. Tuzlu deniz suyunun deniz araçları üzerinde bırakacağı olumsuz etkileri küçümsememek gerekir. Tuzlu deniz suyu özellikle deniz araçlarında bulunan dış mekan oturma gruplarının yıpranmasına, renklerin solmasına döşeme süngerlerinin tahrip olmasına neden olabilir.Tuzlu su kromu ve bakım yapılmayan krom ve diğer metal aksamlarda korozyona neden olabilir. Bu da deniz araçlarının görünümünü olumsuz etkiker. Yapılacak tente uygulaması ile teknenizi tuzlu suyun oluşturacağı bu olumsuz etkenlerden korur.

Yağmur : Deniz yaşamı içerisinde en çok karşılaştığımız hava olaylarından biride yağmurdur. Yine yağmurlarda döşeme ve diğer aksesuar uygulamalarının su almalarına ve teknik özelliklerini yitirerek tahrip olmalarına neden olabilir. İyi kotunamamış elektronik aksamlarında su almaları nedeni ile çalışmalar hale gelebildiklerini biliyoruz. İşte tente uygulamaları buradada devreye girerek bu alanların su almalarını önleyerek sizi maddi zararlardan korur.Yine yağmur suyu bakım ve koruması bulunmayan metal aksam ve krom uygulamlarının korozyona uğramasına neden olabilir. Kullanım ömrünü artırır.

Kar : Kar yağışı soğuk havanın etkisi ile donan ve uzun süre tekne üzerinde kalacak olan suyun tekne gövdesinin metal aksamlar ve koruma altında bulunmayan döşeme uygulamaları, aksesuar ve elektronik aletlerin bozulmasına ve yıpranmasına neden olur. Kar yağışı ardından tekne üzerinden hemen atılması gerekmektedir. Yapılacak olan erken temizlik teknenizi koruyacaktır.

Güneş : Güneş yoğunluğu ile yansıttığı ısı ile tekne üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Tekne gövdesi, yüzeyi ve dış mekan yaşamöa alanı yaz ve kış aylarının etkisi ile sıcak ve soğuk havanın sürekli geçişi sırasında çatlama renk solması yıpranma gibi olumsuz etkilere maruz kalır. Çatlama, yıpranma ve renk solması maddi zararlara yol açabilir. Sizde teknenizi uygun olan tente uygulaması ile koruma altına alabilirsiniz.

Rüzgar : Rüzgarlı tekneniz çevresinde konuşlanmaış olan bağlantı elemanlarının, aksesuarların ve özellikle elektronik aletlerin zarar görmesine neden olmaktadır. Rüzgarın şiddetinin büyük olması bu zararın boyutlarını artırabirlir. Tanta uygulamaları bu aksamları rüzgarın etkisinden koruyarak aksesuar bağlantlı elemanları ve elektronik aletleri korur.

Sis : Hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelir.İşte bu kristalleşmelergözle göremediğimiz ara alanlara girer ve buralarda fonksiyon yitirmelerine, korozyon oluşumlarına teknik cihazların bozulmalarına neden olabilmektedir. Tente uygulaması ile koruma sağlayabilirsiniz. Böylelikle meydana gelen sis ile orataya çıkabilecek olumsuz durumları en aza indirgeyebilirisiniz.

Deniz Kuşları : Geldik denizlerimizin vazgeçlimezi, havada yaptıları feykler ile bizleri kıskandıran martılara. Bu kuşlar malesefki deniz araçlarına büyük zararlar verebilmektedir. Kuş pislikleri barındırdıkları asit ile güneş ışınlarına maruz kalarak tekne gövdesi ve diğer tekne yüzeylerini aşındırır hatta çatlatabilir. Yine kluş dışkısında kemik, irili ufaklı taşlar, plastik parçalar olabiliyor. Bu nedenle tekne yaşam alanlarının en fazla korumaya ihtiyaçç duyduğu konulardan biride kuş pisliğidir. Kuş pisliğine karşı en iyi koruma tente uygulamalasıdır.

Çiğ : Havadaki su buharanın soğuk zeminler üzerinde su tanecikleri şeklinde yoğunlaşması ile oluşur. Tekne yaşam alanlarını olumsuz ekiler. Çiğ yaşanan bir günün ardından küçük bir bakım ile teknenizi korumuş olursunuz. Eğer bu bakımı günlük yapamıyorsanız tente uygulaması ile olumsuz durumun ortaya çıkaracağı maddi zararlarınızı en aza indirgeyebilirsiniz.

Kırağı:Havadaki subuharının soğuk cisimler üzerinde, 0°C den düşük sıcaklıklarda kristaller şeklinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Tente uygulamaları bu olumsuz hava koşulundan korunmanın en büyük unusurudur.

Kırç : Havadaki subuharının çok soğumuş ağaç dalları, tel, saçak, vb. cisimler üzerinde yoğunlaşarak buz tabakası haline gelmesidir. Kırağıdan ayrılan yönü, kristallerin üst üste yığılarak buz tabakası haline gelmesidir. Bu buz tabakası iklimler arası geçişteki sıcak soğuk etkileşimi ile tekne gövdesinin zarar görmesine ve yaşam alanlarının hasar görmesine neden olabilir.

Dolu: Hava sıcaklığının birden bire ve büyük ölçüde azalması sonucu yağmur damlaları donarak buz parçacıkları halinde yere düşer. Bu yağışlara da dolu denir. Dolunun yağış şekli ve türü olarak çeşdine göre oluşturacağı zararlar farklılık gösterir. dolu taneciklerinin büyük olması tekne gövdesi, metal aksamlar, döşemeler, bağlantı elemanları, elektronik cihazları kırabilir, bozabilir, çatlabilir. İşte tente uygulamasının sağladığı koruma ile bu zararları en aza indirgemiş olursunuz.

Yat Tentesi Kumaş Çeşitleri

Tente Kumaşı : Yat tentesi için kumaş seçimi çok önemlidir. Seçilecek kumaş koruma veya estetik görünüm kazandırmak istediğiniz alan için uygun olmalıdır. Piyasada her türden çeşitli özelliklere sahip kumaş seçenekleri bulunmaktadır. Teknik özelliklerine göre seçim yapılan kumaşlarımız ithal ve yerli olabilmektedir. İthal marka gruplarındada, yerli marka gruplarındada amacımız kumaşın bizim istediğimiz kaliteye en uygun olanıdır. Sunulan kartelalarda kumaşlar estetik ve konfor sağlayabilmeli, renk ve tasarımları ile farklı tarzları yansıtabilmeli, dayanıklık sağlayabilmeli,su geçirmez özelliği kuvvetli, ısıya karşı dirençli, uzun ömürlü olmalı, temizlenebilir olmalı ve periyodik bakıma uygun olmalıdır.

Renk Solmazlık : Tente kumaşı iklim şartlarının oluşturduğu soğuk ve sıcak havanın oluşturduğu renk solmalarına karşı dirençli olmalı. Bu nedenle katelalarımız içerisinde önerdiğimiz kumaşlar 5 yıl renk solmazlık özelliği bulunan kumaşlar bulunmaktadır. Bu kumaşlar ile yat tenteleri renklerini uzun süreler canlı görünümlerini korurlar.

Yıpranmaya Karşı Direnç : Kumaş koleksiyonlarımız içerisinde yine tente uygulamalarına uygun olarak yıpranmaya karşı direnç gösterir özelliktedir. Bu kumaşların yine 5yıl yıpranmazlık özelliği olabilmektedir.

Su Geçirmezlik : Yat tente kumaşlarının vaz geçilmez özelliklerinden biri de su geçirmezliktir. Su geçirmezlik özelliği ile deniz araçlarınma en büyük korumayı sağlar.Kumaşın yoğunluğu ve üretim tekniği ile su geçirmezlik özelliği bulundurmaktadırlar.

Estetik Görünüm ve Uygulama : Deniz araçlarının tüm yaşam alanlarına uygulabilir ve montaj yapılabilir yapıda kumaşlar tercih olarak sunulmaktadır.

Geniş Kartela Seçeneği :Model ve geniş seçeneleri ile kendi tarzınıza uygun kumaşı bulabilirsiniz.

Temizleme ve Periyodik Bakım :Temizlenebilir ve periyodik bakıma uygun oluşu ile kullanum ömürünü uzatabilirsiniz.

Yat Krom Uygulamaları

Tente Kromu: Tente uygulamasının estetik görünümü ve sağlayacağı koruma için krom uygulamasının büyük önemi vardır. Teknede bulunan krom tekne estetiğine uygun olamalı ve doğru şekilde montaj yapılmış olmalıdır. Tente kromları 316 kalite paslanmaz krom olarak uygulanmaktadır. Tentenin uygulanmak istendiği bölgeye uygun olarak tasarlanmalı ve uygulama yapılmalıdır.Paslanmaz krom uygulama korozyona karşı en dirençli korumayı sağlar. Krom uygulamalar makaslı, körüklü, ve özel tasarım model ve seçenekleri ile sunulmaktadır. Krom uygulamasının başarısı tente görünümü etkileyenen önemli unsurdur. Deniz araçları içerisinde bulunan farklı yaşam alanlarına göre farklı yapıda krom uygulamaları mevcuttur. Bunlar flybridge tenteleri, Havnuz tente, bimini tenleri önemli olanları arasındadır.

Yat Tente Uygulaması Nasıl Yapılır

Keşif : Yıpranan, kullanım amacını yitirmiş ve estetik görünümü yenilemek istediğiniz tenteniz için ilk önce uygun keşif işlemi yapılır. Tente uygulamak istediğiniz alan için çeşitli alanlardan ölçülendirme yapılır. Oluşan teklif formuna kaynak teşkil eder.

Kartela ve aksesuar aksam Seçimi:Deniz aracı üzerinde yapılan keşif sonucunda müşterimiz ile istedeği tarza uygun olarak kumaş ve ray,tenax,çıtçıt,cırt,cam,kuş gözü vb. gibi diğer aksesuar sayılabilecek malzemelerin seçimi yapılır.

Şablonlama: Malzeme seçiminin ardından tekne üzerinde kumaş uygulamasından önce şablonlamaya uygun malzeme ile tente modelinin alınabileceği şablonlama işlemi yapılır.

Alıştırma: Şablonlama ile elde edilen model tente çalışması kumaşa yansır. Kumaş tente uygulması tekrar tente üzerinde tasarıma uygun olarak alıştırılarak montaja uygun hale getirilir.

Montaj: Alıştırma uygulamasının ardından diğer aksesuar çalışmaları ile birlik montaj işlemi tamamlanır. Montaj işlemi tüm malzemelerin birbirine uyum ile bağlantılı şekilde uygulanır.

Sunum: Montaj işeliminin ardından tentemiz deniz aracımızı iklimlerin olumsuz etkilerinden koruyacak ve estetik bir görünüm kazanacak ve değerini artıracaktır.

Yat Tentesi Çeşitleri

Yat Spreyhood Tente Uygulamaları : Farklı renk ve uygulama biçimleri ile marina ve çekek bölgelerini canlandıran tente uygulamalarından biride spreyhood tenteleridir. Özellikle yelkenlilerde uygulanan bu model tekneye sağladığı koruyucu ve estetik görünümü ile vazgeçilmez bir yer tutmaktadır. Tentenin estetik uygulaması hassas şablon alımına bağlıdır. Şablon ne kadar iyi alınırsa tekneniz için o kadar iyi bir estetik görünümde uygulama sağlanır. Bunun yanı sıra uygun kumaş seçimi ve uygun kalınlıkta cam seçimi yapılmalıdır.

Yat Bimini Tente Uygulamaları : Bimini uygulamaları genellikle yelkenli ve motor yatlara uygulanmaktadır. Bimini tenteleri ile tekne veya yelkenli ani yağmur, kuş pisliklerii güneşin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlamaktadır.Bimini uygulamalarında da son yıllarda nano teknoloji ile gelişen tekstil ürünlerinden faydanılmaktadır. Bu ürünler sayesinde güneşin olumsuz etkilerine karşı renk solmazlık özelliği uzun süre muhafaza edilmektedir. Bunun yanında yıpranmazlık ve alev almaz özellikleride kumaşların seçilmesinde vazgeçilmez unsurlardandır. Marina ve çekek alanlarında genelde lacivert renklerin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Yat Flybridge Tente Uygulamaları : Yatların vazgeçilmez alanlarından biride flybridge bölgesidir. Bu mekanda uygulanan tente uygulamalarının estetik görünümleri daha çok göz önünde oldukları için önemlidir.Flybridge'lerde yer alan krom uygulamalarınında tekne estetiğine uygun olması şablonu alınan tentenin estetik olabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.Kumaş seçeneği olarak yerli ve yabancı kaynaklı 1.2. sınıf kumaşlar tercih edilmektedir.

Yat Havuz Tente Uygulamaları :Motor yatların en çok kullanılan bölümlerinden biride havuz bölümüdür. Havuz bölümü açık bir alandır. Bu alanda her türlü hava şartlarının meydana getiridiği olumsuzluklardan etkilenir.Havuz tente uygulamaları kullanım sırasında güneşin olumsuz yakıcı etkielrinden korur. Özellikle kış aylarında meydana gelen şiddetli yağmur, fırtına, tipi gibi hava şartlarında teknenin bu alanı koruma altına alınmış olur.Bir çok farklı uygulama modelleri ile teknenizi koruma altına alırken seçtiğiniz renk ve modelleme ile teknenize şık bir görünün kazandırır. Havuz tentesi uygulamalarında farklı cam uygulamaları, cam üzeri kapama perde, gölgelik amacı ile fayfır gölgelik perde, gibi farklı unsurlar sizlerin tercih ve taleplerine bırakılmıştır.Havuz tente uygulamalarında tentenizin montajı yapılan ray sistemi üzerine fayfır tente uygulmamısı montajı yapılabilmektedir.

Yat Kapama Tente Uygulamaları : Yat, yelkenli ve teknelerin kötü hava koşullarına ve tuzlu deniz suyuna karşı en büyük koruma sağlayan unsur kapama uygulamalarıdır. Kapamalar teknelerin genel estetik yapılarına göre farklılık göstermektedir. Özellikle teknelerin kıç oturma bölgelerindeki oturma grupları, yedek botlar ve flybirgler için uygulanmaktadır.Kapama uygulamaları için kullanılan kumaşlar yine müşteri seçeneklerine göre değişkenlik göstemektedir. Fakat genel kullanım açısından sunbrella kumaş modelleri daha sıklıkla tercih edilmektedir. Kapama kumaşlarının yıpranma, alev almaz ve su geçirmez unsurları diğer kumaşlardan üstün olan özellikleridir. Kapamalr uygulanırken tekne estetiğide uygunsa bağlantı elemanları ile montaj yapıla bilmekte ve teknenize hiç bir delik açılmadan uygulama yapılabilmektedir.

Yat Özel Tasarım Tente Uygulamaları : Yat tasarımları marka ve modeline göre çok büyük oranda tasarım anlamında farklılıklar içermektedir. Tasarımlar kapsamında tente uygulanacak olanlar oval, köşeli veya dairesel şeklinde olabilmektedir. Buda hem tentenin görünümünü hemde tentenin uygulanması aşamalarını etkilemektedir.Tente yapımı bu unsurlar dikkate alınarak özel tasarım tente uygulaması yapılır.

Yat Tentesi Temizliği

Tente Temizliği: Tentenizin periyodik dönemler halinde temizlenmesi hem kullanım açısından ömrünü uzatacaktır hemde estetik görünüm açıdan teknenize değer kazandıracaktır. Tente temizliği için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Hafif su ile lekeleri ve kirleri fırçalayın

Uygun sabun solüsyonu püskürtün

Temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın

Kumaşın solüsyonu emmesine izin verin

Tüm sabun kalıntıları gidinceye kadar durulayın

Havalandararak kurumasını bekleyin